תמונות חופשיות לשימוש – רשימת מקורות

כל מעצב צריך להיעזר מדי פעם בתמונות / רקעים / פונטים או קבצי גרפיקה אחרים המגיעים ממקור חיצוני. רוב מאגרי המידע האיכותיים באינטרנט גובים תשלום עבור שימוש בקבצים אלה, חלקם גובים מחירים שמעצב מתחיל או סטודיו קטן יתקשו לעמוד בהם. ניסינו לאסוף עבורכם מספר רב ככל האפשר של אתרים המציעים קבצים גרפיים לשימוש חופשי (למילה שימוש חופשי משמעות שונה בכל אחד מהאתרים הללו) – קבצים שיעזרו לכם עם העיצוב הבא שלכם, בין אם מדובר בעיצוב אלבום דיגיטלי או חולצות.

המקור הטוב ביותר לטעמינו למציאת תוכן שזכויות היוצרים עליו פגו הוא פרוייקט ויקימדיה. ויקמידיה הוא ארגון אב הכולל מספר פרוייקטים בתחום התוכן החופשי ובראשם האנציקלופדיה המקוונת ויקיפדיה. פרוייקט ויקימדיה מציע בנוסף לתמונות גם קבצי שמע, קבצי וידאו וקבצים נוספים אשר רובם משוחררים מזכויות יוצרים באופן כזה או אחר (חובה לקרוא את חוקי השימוש השונים של כל קובץ בנפרד: קיימים מספר סוגי רישוי ושימוש בתכנים, רק אחד מהם: זה המוגדר כ-Public Domain מאפשר שימוש חופשי לגמרי בתוכן).

הרשימה למטה כוללת מספר מקורות נוספים המאפשרים הורדה חופשית של תמונות וקבצים אחרים. לכל אתר יש הסכם רישוי משלו לקבצים הללו, ויש לקרוא אותם בעיון לפני הורדה או שימוש בכל קובץ. (אתרים מסויימים אוסרים על שינוי אופי הקובץ, אחרים מתנים שימוש על ידי הצבת קרדיט או קישור חזרה לאתר, אתרים נוספים אוסרים מכירה או הפצה של התוכן וכך הלאה). זכרו כי הפרת זכויות יוצרים היא עבירה שיכולה לגרור קנסות כבדים ולכן נדגיש שוב: קראו את תנאי השימוש של כל אתר וכל קובץ לפני שתעשו בו שימוש רגיל או מסחרי – לכל אתר הגדרה משלו עבור "תוכן חופשי לשימוש".

דבר נוסף שיש לזכור הוא איכות / גודל התמונות: מרבית התמונות במאגרים מתאימות לשימוש באינטרנט או להדפסה ברזולוציה נמוכה בלבד, מיעוטן מתאים להדפסה באיכות גבוהה (בשביל אלה, לרוב אין ברירה אלא לשלם) וחלק מן האתרים מציעים קבצים גרפיים וקטוריים, קבצי PNG חסרי רקע או קבצי EPS שאת רובם ניתן להגדיל לרזולוציית הדפסה ללא פגיעה באיכות התמונה.

אתרים המאפשרים הורדה או שימוש בתוכן (בעיקר תמונות) ללא זכויות יוצרים:

ויקימדיה:

מנוע חיפוש ייעודי לתמונות חופשיות. המנוע של Creative Commons עושה שימוש בגוגל, יאהו, פליקר ואתרים נוספים כדי לחפש קבצי מדיה שבעליהם תייגו אותם כחופשיים לשימוש (תחת הגבלות מסויימות, כמו תמיד). Creative Commons הוא ארגון ללא מטרות רווח, המאפשר ליוצרים לבחור סוגי רשיונות לקבצים שלהם, ואלה שמחפשים קבצים נדירים יותר עשויים למצוא את מבוקשם באינדקס המורחב שלהם בקישור: http://wiki.creativecommons.org/Content_Curators

מאגרי תמונות חופשיים לשימוש של שלוש סוכנויות אמריקניות: סוכנות החלל NASA, רשות הימים NOAA ורשות שמורות הטבע האמריקנית FWS.

אחד ממאגרי התמונות לשימוש חופשי הגדולים ופופולריים בעולם. הגולשים מוזמנים לתרום יצירות שלהם ולהמשיך ולהגדיל את תפוצת האתר, המכיל כבר היום מאגר עצום של תמונות:

אתר Deviant Art מהווה בית עבור אמנים מכל העולם וכמעט מכל סוגי האומנות. אמני תלת מימד, צלמים, מאיירים, מעצבים, מעצבי תכשיטים, פסלים ועוד רבים אחרים נוהגים להציג את העבודות שלהם באופן שוטף באתר הגדול מסוגו בעולם. חלק נכבד מן העבודות באתר ניתן להוריד תחת רישוי כזה או אחר (בהתאם למה שמוצג ליד שם הקובץ) ובאתר אפשר למצוא בין השאר גם רקעים, פונטים, תבניות עיצוב, מודלים ומה לא (אפילו משחקי ילדים אונליין, למשל).

אתר נוסף המספק הורדת תמונות לשימוש אישי (יש לקשר חזרה לאתר).

תמונות ברזולוציה מעט גבוהה מהמקובל, הורדת חינם אך יש לקרוא את תנאי השימוש:

מאגר תמונות מצומצם (כ-75 תמונות) בטכניקת HDR, כולל מאמרים על הטכניקה ויצירת תמונות HDR שלכם:

מאגר תמונות נוסף, בתנאי רישוי ליברליים (לדפוס, אינטרנט וכו')

תמונות סרוקות מתוך מאגר של ספרים ישנים:

תמונות מאתרים קדושים כולל מאתרים בישראל ברזולוציות גבוהות, נדרש אישור בכתב מהאתר לצורך שימוש בתמונות

אתר פרטי הכולל מאגר תמונות באיכות גבוהה במגוון רחב של תחומים: מופץ באופן חופשי לשימוש תחת מספר הגבלות הגיוניות:

אתר נוסף, דומה מאוד בתנאיו לזה שמפורט למעלה, מכיל כיום למעלה מ-20,000 תמונות:

תמונות לשימוש חופשי, גלריות אונליין, אחסון תמונות ושירותים נוספים באתר מושקע:

פורום שיתופי המאפשר לכל אחד להעלו ולהוריד תמונות, רקעים, ויצירות תלת מימד:

קהילה האפשרת לכל גולש להציג בקשות לקבלת תמונות מסויימות על פי דרישה, צלמים מתנדבים מנסים למלא אחר בקשות אלה.

מאגר תמונות, גולשים וצלמים המאפשפר הורדת תמונות לשימוש אישי בחינם:

אתר פרטי שהחל את דרכו בשנת 2001 והפך עם השנים לאחת הגלריות הפרטיות הגדולות ביותר. כל התמונות באתר לשימוש חופשי כמעט בכל צורה ואופן:

אתר המאפשר הורדת תמונות חופשית. ייחודו: אלפי תמונות של יצירות מוזיאליות של אומנים דוגמת קלוד מונה, דה וינצ'י ואחרים וכן תצוגות אונליין על פי אומנים:

תמונות של ערים מכל העולם (גם ישראל). התמונות נתרמות על ידי הגולשים, וזכויות היוצרים מאפשרות שימוש שלא למטרות רווח בלבד. שימוש אחר מצריך אישור מהצלם:

מספר מצומצם של תמונות לשימוש חופשי באתרי אינטרנט (רזולוציה 72dpi), יש לספק קרדיט לקישור חזרה לאתר:

מאגר תמונות חקלאיות / טבע / חרקים / צמחים וכדומה לשימוש חופשי המוגשות כשירות לציבור מטעם משרד החקלאות האמריקני:

רקעים, תמונות ועוד (יש להירשם בחינם):

מאגר תמונות ללא זכויות יוצרים לשימוש חופשי, רובן נתרמו על ידי צלמים מרחבי העולם:

מאות תמונות ורקעים להורדה חופשית: יש תנאים מגבילים לשימוש באינטרנט או שימוש מסחרי:

כמה אלפי תמונות לשימוש חופשי במגוון רזולוציות:

אם יש לכם מקורות נוספים לתמונות חופשיות, נשמח אם תחלקו אותם איתנו ועם הגולשים האחרים.

This entry was posted in השראה and tagged , , . Bookmark the permalink.

One Response to תמונות חופשיות לשימוש – רשימת מקורות

  1. שאולה says:

    פיקיוויקי הינו מאגר שיתופי לתמונות בפורמט דיגיטאלי בנושאי היסטוריה, גיאוגרפיה וחברה במדינת ישראל ובארץ ישראל. פריטי המאגר נתרמים על-ידי הציבור הרחב ועל ידי ארכיונים ומוזיאונים ומועלים לאתר על ידי התורמים עצמם. המאגר עומד באינטרנט לרשות הציבור לשימוש חופשי, ללא מגבלות של זכויות יוצרים. מנהלי המיזם ומקימיו רואים במאגר משאב ציבורי הנמצא בנחלת הכלל. שותפים למיזם:
    איגוד האינטרנט הישראלי,ויקיפדיה ישראל ומט"ח

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>